SGK Uzmanı İsmail Sevinç net rakam verdi: Emeklilerin Temmuz maaş zammı sızdı

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği Temmuz maaş zammına sayılı günler kaldı. 5 aylık enflasyon verisine göre emeklilerin maaşlarına yüzde 22,72 zam yapılacağı kesinleşmişti.

Temmuz ayında açıklanacak olan son veri ile maaşlar kesinleşecek. SGK Uzmanı İsmail Sevinç, emekli maaşlarına ilişkin kulis rakamlarını açıkladı.

Ocak ayında emeklilere yüzde 49,25 oranında maaş zammı yapılmıştı. Ancak bu zam, 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı olan emeklileri etkilememişti. En düşük emekli aylığı 10 bin TL’de sabit kalmıştı.

Açlık sınırının 19 bin TL seviyesine ulaştığı bu dönemde, emekliler Temmuz öncesinde ekstra bir zam bekliyordu.

İktidar ise ekonomik tabloyu gerekçe göstererek, emekli maaşlarında enflasyon farkını esas aldı.

5 aylık enflasyon verilerine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 22,72 zam yapılması netleşti. Son bir aylık enflasyon verisinin de eklenmesiyle kesin maaş zamları belirlenecek. Merkez Bankası tahminlerine göre, yüzde 25 civarında bir zam oranının çıkması bekleniyor.

SGK Uzmanı İsmail Sevinç, emekli maaşlarına ilişkin zam oranı ve rakamları açıkladı. Sevinç, şu ifadeleri kullandı:

“SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz ayında yüzde 25’in biraz üzerinde zam gelecek. 12 bin TL maaş alan biri 15 bin TL alacak. Ayrıca 5 ila 4,5 puan bir refah payı eklenebilir. Ancak bu da yeterli değil. En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında olacak.”

Emekliler, Temmuz ayı ile birlikte açıklanacak zam oranını merakla beklerken, maaşlarına yapılacak artışın yaşam standartlarını ne ölçüde iyileştireceğini gözlemleyecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir